Wycieczka do PIEKŁA

Dodane: 2014.11.21, 18:37 przez Andrzej Tadus

Jakże to jest, że nikt nie krzyknie, nie plunie w twarz, nie rzuci się na pierś ? Zdejmujemy czapkę przed esesmanami (...), jak wyczytają, idziemy z nimi na śmierć - i nic ? Głodujemy, mokniemy na deszczu, zabierają nam najbliższych (...). Oto dziwne spętanie człowieka przez człowieka. Oto dzika bierność, której nic nie przełamie. A jedyna broń - to nasza liczba, której komory gazowe nie pomieszczą.
T. Borowski, U nas, w Auschwitzu

List z domu

W słotnym i chłodnym 21 dniu listopada uczniowie naszej szkoły zwiedzali były
 NAZISTOWSKI
OBÓZ ZAGŁADY AUSCHWITZ-BIRKENAU.

GWIAZDKA w Schronisku

Dodane: 2014.11.18, 21:23 przez Andrzej Tadus

Szkoła wspólnie z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami bierze udział w akcji Gwiazdka dla Zwierzaka, polegającej na zbiórce żywności dla psów i kotów ze SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.  Zbieramy konserwy, suchą karmę, przysmaki, posłania.
Wszystkich, którym nie jest obojętny los bezdomnych czworonogów, prosimy o przekazywanie darów do pokoju nauczycieli WF.
Akcji, która potrwa do dn. 17 grudnia, towarzyszy konkurs - adresowany do klas ZSO nr 5. Zespół klasowy, który zbierze najwięcej darów, otrzyma atrakcyjną nagrodę.
Regulamin Gwiazdki dla Zwierzaka znajdziecie na stronie www.schronisko.krakow.pl
Jerzy Chwojka

PACZKI ŚWIĄTECZNE dla dzieci

Dodane: 2014.11.18, 21:00 przez Andrzej Tadus

Organizujemy zbiórkę darów na paczki świąteczne dla dzieci z CHATKI PUCHATKA. Zabawki, maskotki, słodycze dostarczamy do pokoju nauczycieli WF - do dn. 10 grudnia.

Jerzy Chwojka

ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w Szkole na Azorach

Dodane: 2014.11.16, 18:38 przez Andrzej Tadus

Drodzy Licealiści,
w poniedziałek, 17 listopada, rozpoczyna się Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - ogólnoświatowa inicjatywa mająca na celu promowanie idei "bycia przedsiębiorczym" wśród młodych ludzi.
Jak mawiał francuski ekonomista Michel Santi - przedsiębiorczość nie jest cechą wrodzoną, ale pewną właściwością ducha i działań, które są przywilejem wielu, a jednak niewielu z nich kształtuje je i wzmacnia.  Co więc należy zrobić, aby wyzwolić w sobie ducha przedsiębiorczości i obudzić drzemiący w nas potencjał ? Na to pytanie odpowiedział już starożytny chiński filozof Konfucjusz, sprowadzając do jednego stwierdzenia ideę edukacji - i przedsiębiorczości:
Powiedz mi - a zapomnę; pokaż  - a zapamiętam; pozwól wziąć udział  - a zrozumiem.
A zatem WEŹ UDZIAŁ - i zaprojektuj razem z koleżankami i kolegami nowopowstałe państwo. Zarządzający nim ma fundusze na realizację Twoich ofert, które będą przedstawieniem propozycji firm i indywidualnych stanowisk. Może właśnie Twoje pomysły doczekają się realizacji w niedalekiej przyszłości.
ZAPRASZAMY  3-osobowe zespoły przedstawicieli klas XIV LO do rywalizacji o miano Przedsiębiorcy Roku.

Agnieszka Boczar

AUDYCJA RADIA "Meti"

Dodane: 2014.11.16, 18:35 przez Andrzej Tadus

W dn. 17 listopada na lekcji czwartej radio szkolne wyemituje audycję inaugurującą ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5
 (XIV LO i Gimnazjum nr 14).

Początek: godz. 10.20
Czas emisji: ok. 9 min.

SCRABBLE

Dodane: 2014.11.16, 18:33 przez Andrzej Tadus

Klub Gier Wszelakich zaprasza wszystkich entuzjastów Scrabble

na

szkolny turniej andrzejkowy,
który odbędzie się 28 listopada.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody !

Zgłoszenia chętnych przyjmuje organizator imprezy, p. Grażyna Zawadzka

- do dnia 24 listopada.

W przypadku dużej liczby uczestników w dniu poprzedzającym turniej zostaną przeprowadzone eliminacje.

Turniej rozgrywany będzie systemem połówkowym, w czterech rundach:

runda I – rozgrywają ją losowo dobrani gracze

runda II – rozgrywają ją losowo dobrani wygrani z wygranymi oraz przegrani z przegranymi rundy I

runda III - rozgrywają ją losowo dobrani wygrani z wygranymi oraz przegrani z przegranymi rundy II

runda IV – jak w rundzie I.

Każda runda rozgrywek trwa 45 minut. Jeśli w tym czasie gracze nie zakończą rozgrywki, kolejność wygranych ustala się na podstawie wyniku punktowego.

Reguły gry Scrabble znajdziesz tutaj

Z przyjemnością informujemy, że patronat honorowy nad turniejem objął prof. Andrzej Tadus

gz

II ETAP Konkursu Czytelniczego

Dodane: 2014.11.7, 20:06 przez Andrzej Tadus

Szczęk otwieranego okna zaskoczył ich tak, że aż podskoczyli. Morda właśnie wracała. W sekundę potem ciszę rozerwał straszliwy, przeraźliwy, krew w żyłach mrożący krzyk, jakiś brzęk, rumor i znów krzyk...

W kolejnym etapie konkursu czytelniczego proponujemy coś z sensacji - Nawiedzony dom Joanny Chmielewskiej.
To pełna humoru opowieść o przejściach grupy przyjaciół w nawiedzonym domu. Pomysły fabularne zaskoczą nawet najbardziej zblazowanych czytelników.

II etap  KONKURSU odbędzie się 12.01.15 w świetlicy szkolnej.
Początek: godz. 9.20

ORGANIZATORZY

I etap konkursu czytelniczego 2014/15 rozstrzygnięty !

Dodane: 2014.11.6, 09:10 przez Tomasz Kielar

Najwięcej o miłości, pamięci i kolorach - opisanych w książce Dawca Lois Lowry - wiedziały:
Urszula Kubacka kl 2B - I miejsce;
Klaudia Bieńkowska kl 3B - II miejsce;
Wiktoria Apanasewicz kl 3B - III miejsce.

Wszystkim czytelnikom gratulujemy i zapraszamy do następnej przygody z ciekawą książką.

AUDYCJA RADIA "Meti"

Dodane: 2014.11.4, 19:16 przez Andrzej Tadus

Znalezione obrazy dla zapytania piłsudski
W dn. 7 listopada na lekcji siódmej (godzina wychowawcza) radio szkolne zaprezentuje audycję poświęconą
 96. rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Czas emisji: ok. 12 min.